Rekabet Yasağı Sözleşmesi Nedir?


Rekabet yasağı sözleşmesi, çalışanların işverenini zarara uğratmaması adına yapılan bir sözleşme türüdür. Bazı işverenler, ayrılan işçisinin daha sonradan kendisiyle rekabet edip zarara uğratmasının ya da rakip firmada çalışarak bilgi sızdırmasının önüne geçmek ister. Bunun gibi durumlarda da rekabet yasağı sözleşmesi gündeme gelmektedir.

Peki her yapılan rekabet yasağı sözleşmesinin geçerliliği var mıdır? Bu sorumuzun cevabı; gerekli koşulları taşımayan sözleşmelerin geçerliliği olmadığı yönündedir. Rekabet yasağı sözleşmesinin geçerli olabilmesi için gerekli olan koşullar Türk Borçlar Kanunu’nda belirtilmiştir. Bu koşullar;

  1. İşçinin Fiil Ehliyetine Sahip Olması

Kişinin ayırt etme gücü olmalı, ergin ya da kısıtlı olmamalıdır. Ergin ve kısıtlı bireylerin adına yasal temsilcileri ile yapılan sözleşmeler geçersizdir. Aynı zamanda fiil ehliyetine sahip olma koşulu, rekabet yasağı sözleşmesinin imzalandığı ana göre değerlendirilmelidir.

2. Sözleşmenin Yazılı Olarak Yapılması

Sözlü olarak yapılan tüm sözleşmeler yok hükmündedir.

  3. İşverenin Korunmaya Değer Haklı Menfaatinin Olması

Üretim sırları ve işle ilgili bilgilerin mahrem bilgi ve sır niteliği taşıması ve işçinin bu sırları öğrenme imkanına sahip olması gerekir.  Buna istinaden herkes tarafından bilinmesi mümkün olan bilgiler için özellikle de vasıfsız işçilerle rekabet yasağı sözleşmesi yapılamaz.

İLGİLİ KANUN MADDELERİ

MADDE 444 – Fiil ehliyetine sahip olan işçi, işverene karşı, sözleşmenin sona ermesinden sonra herhangi bir biçimde onunla rekabet etmekten, özellikle kendi hesabına rakip  bir işletme açmaktan, başka bir rakip işletmede çalışmaktan veya bunların dışında, rakip işletmeyle başka türden bir menfaat ilişkisine girişmekten kaçınmayı yazılı olarak üstlenebilir. Rekabet yasağı kaydı, ancak hizmet ilişkisi işçiye müşteri çevresi veya üretim sırları ya da işverenin yaptığı işler hakkında bilgi edinme imkanı sağlıyorsa ve aynı zamanda bu bilgilerin kullanılması, işverenin önemli bir zararına sebep olacak nitelikteyse geçerlidir.

Rekabet yasağı sözleşmesinde yer, zaman ve işin türü bakımından rekabet etmeme borcunun sınırları belirtilmelidir.

MADDE 445 – Rekabet yasağı, işçinin ekonomik geleceğini hakkaniyete aykırı olarak  tehlikeye düşürecek biçimde yer, zaman ve işlerin türü bakımından uygun olmayan sınırlamalar içeremez ve süresi, özel durum ve koşullar dışında 2 yılı aşamaz.

MADDE 447 – Rekabet yasağı, işverenin bu yasağın sürdürülmesinde gerçek bir yararının olmadığı belirlenmişse sona erer. Sözleşme, haklı bir sebep olmaksızın işveren tarafından veya işverene yüklenebilen bir nedenle işçi tarafından feshedilirse, rekabet yasağı sona erer.


Like it? Share with your friends!

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format