Telafi Çalışması


Telafi çalışması nedir, ne gibi durumlarda gündeme gelir? Uygulama esasları nelerdir? 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 64. Maddesinde yer alan telafi çalışmalarıyla ilgili merak edilen tüm cevapları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Telafi çalışması; kısaca eksik yapılan işin tamamlanması şeklinde tanımlanabilir. Telafi çalışması gibi esnek bir modelin var oluşu; hem işçi hem de işveren açısından önemlidir. Telafi çalışmaları sayesinde iş gücü kaybı azaltılırken; aynı zamanda işçilerin de izin ihtiyaçlarının belirli bir kısmı karşılanmış olur.

 

 

Telafi Çalışmasının Yapılabileceği Durumlar

1. Zorunlu nedenlerle işin durması

2. Ulusal bayram ve genel tatillerden önce veya sonra iş yerinin tatil edilmesi, benzer nedenlerle iş yerinde normal çalışma sürelerinin önemli ölçüde altında çalışılması, tamamen tatil edilmesi

3. İşçinin talebi ile kendisine izin verilmesi

Kanunda açıkça belirtilen bu hallerde telafi çalışması gerçekleştirilebilir. Böylelikle yapılamayan çalışma, ileride daha fazla süre çalışarak karşılanmış olmaktadır. Ancak bu çalışmalar, fazla çalışma ya da fazla sürelerle çalışma olarak sayılmaz.

 

  • Zorunlu Nedenlerle İşin Durması

Zorunlu nedenlerle işin durması denildiğinde; akla ilk olarak zorlayıcı mücbir sebeplerle işin durması gelmektedir. Mücbir sebepleri; insanın önleyemeyeceği, kusurdan uzak, kaçınılmaz ve karşı konulmaz olaylar olarak tanımlayabiliriz. Örneğin; tarafların dışında meydan gelen yangın, deprem, sel, yıldırım düşmesi, iç savaş vb. İşte bunun gibi mücbir sebeplerle iş yerinde faaliyetin durması karşılığında, sonradan telafi çalışması yapılmaktadır.

Sadece mücbir (zorlayıcı) nedenler değil, zorunlu nedenlerle de telafi çalışması yapılabilir. Bunlara da örnek vermek gerekirse; makinelerin bakımı veya tamiri, elektrik arızası vs…  Bunlar gibi nedenlerle iş yerinde önemli ölçüde normal çalışma sürelerinin altında çalışılıyorsa ya da tamamen tatil edildiyse telafi çalışması yapılabilir.

  • Ulusal Bayram ve Genel Tatillerden Önce Veya Sonra İş Yerinin Tatil Edilmesi, Benzer Nedenlerle İş Yerinde Normal Çalışma Sürelerinin Önemli Ölçüde Altında Çalışılması, Tamamen Tatil Edilmesi

Takvim gereği bazen hafta tatili ile ulusal tatil ya da genel tatil günleri arasına 1 – 1,5 iş günü girebilmektedir. Böyle durumlarda, işveren tatilleri birleştirmek isteyebilir. İşverenin kararıyla tatil edilen iş yerindeki işçiler, daha sonra telafi çalışması yapabilmektedir. Aynı zamanda işveren iş yerinin tamamı yerine belli bölümleri de tatile çıkarabilir. Bu durumda sadece tatilleri birleştirilen bölümler için telafi çalışması söz konusudur.

  • İşçinin Talebi ile Kendisine İzin Verilmesi

Bu durum işçinin talebi üzerine, işverenin herhangi bir yükümlülüğü olmadığı halde verdiği izinler için geçerlidir. İşveren, istenilen izni vermek zorunda değildir. Yönetmeliğe göre bu izinler “İş Kanunu, iş sözleşmesi ve toplu iş sözleşmeleri ile öngörülen yasal izinler dışında” verilen izinlerdir. Yani hafta tatili, doğum izni, ölüm izni, evlilik izni gibi yasal olan izinler için telafi çalışması yapılamaz.

İşçinin talebi ile karşılıklı anlaşılarak telafi çalışmasına gidilebilir. Ancak daha sonra uyuşmazlık çıkması durumunda işveren, iznin telafi çalışması yapılması koşulu ile verildiğini ispat etmekle yükümlüdür.

 

Telafi Çalışmasının İşçiye Bildirilmesi

Çalışma süreleri yönetmeliğinin 7. maddesine göre; telafi çalışması yaptıracak işveren; bu çalışmanın 4857 sayılı İş Kanununun 64’üncü maddesinde sayılan nedenlerden hangisine dayandığını açık olarak belirtmek, hangi tarihte çalışmaya başlanacağını, ilgili işçilere bildirmek zorundadır.

 

Telafi Çalışması Uygulamaları

1. Çalışılmayan süreler için telafi çalışmaları 2 ay içinde yapılmalıdır.

2. Bu çalışmalar fazla çalışma sayılmadığı için işçiye ekstra ücret ödenmemektedir.

3. Telafi çalışmaları günlük 11 saati aşamaz, günde 3 saatten fazla olamaz.

4. Tatil günlerinde telafi çalışmaları yaptırılamaz. (hafta tatili, ulusal bayram, genel tatil, mazeret izni vs.)

5. İşçinin raporlu olduğu dönemlerde telafi çalışmaları yaptırılamaz. ( analık izni, sağlık raporu vs.)

6. İşçi, Kanundaki koşullara göre uygulanmasına karar verilen bir telafi çalışmasını yapmakla yükümlüdür.

 

 

 

 

 


Like it? Share with your friends!

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format