İşverenin İşçiyi Kıdem Tazminatı Ödemeden İşten Çıkarma Hakkı


Daha önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi, işveren 4857 Sayılı İş Kanunu 25’inci maddesinde belirtilen durumlar söz konusu olduğunda bildirim süresi beklemeksizin ve ihbar tazminatı ödemeksizin sözleşmeyi derhal feshedebilir. Ancak 25. Maddedeki tüm durumlar, işverene kıdem tazminatından feragat hakkı tanımamıştır. Bir başka deyişle, işveren sözleşmeyi haklı nedenle feshetmiş olsa dahi kıdem tazminatı ödemek durumunda kalabilir.

İşverenin kıdem tazminatı ödemeden işçiyi işten çıkarabileceği durumlar nelerdir? 4857 Sayılı İş Kanunu, 25’inci maddesinin 2’nci bendindeki  “İyi Niyet ve Ahlak Kurallarına Uymayan Haller ve Benzerleri” kısmında belirtilen tüm durumlar kıdem tazminatı ödeme yükümlülüğünü de ortadan kaldırır. Bunları kısaca özetlemek gerekirse;

 1. Yalan Söylemek : İşçinin işe girerken sahip olduğu özellikler hakkında yalan söylemesi, yanlış bilgiler vermesi.

 

 1. İşverene Hakaret Etmek : İşçinin, işveren ya da işverenin aile bireylerine hakaret etmesi, asılsız ihbarda bulunması, iftira atması.

 

 1. Cinsel Tacizde Bulunmak : İşçinin, işverenin başka bir işçisine cinsel tacizde bulunması.

 

 1. Sataşmak : İşçinin işverene, işverenin aile bireylerine ya da işverenin başka işçisine sataşması.

 

 1. İçki ya da Uyuşturucu Kullanmak : İşçinin, iş yerine sarhoş veya uyuşturucu madde almış olarak gelmesi ya da iş yerinde bu maddeleri kullanması.

 

 1. Bağlılık ve Sadakat İlkesine Uymamak : İşçinin, işverenin güvenini kötüye kullanması, hırsızlık yapması, işverenin meslek sırlarını ortaya atmak gibi doğruluk ve bağlılığa uymayan davranışlarda bulunması.

 

 1. İş Yerinde Suç İşlemek : İşçinin, iş yerinde, yedi günden fazla hapisle cezalandırılan ve cezası ertelenmeyen bir suç işlemesi. (İş yeri dışında işlemiş olduğu suç yüzünden aldığı cezalardan ötürü işten çıkarılan işçi kıdem tazminatı hakkına sahiptir.)

 

 1. İşe Devamsızlık Yapmak : İşçinin, işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın;
 • art arda 2 iş günü veya
 • 1 ay içinde 2 defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü yahut
 • 1 ayda 3 iş günü işine devam etmemesi.

 

 1. Talimatlara İtaatsizlik Etmek : İşçinin yapmakla ödevli bulunduğu görevleri kendisine hatırlatıldığı halde yapmamakta ısrar etmesi.

 

 1. İşverenin Malına Zarar Vermek : İşçinin, kendi hatasıyla iş yerindeki herhangi bir malı 30 günlük ücretinin tutarıyla ödeyemeyecek derecede hasara ve kayba uğratması.

 

İşveren, yukarıda belirttiğimiz olayların üzerinden 1 sene geçtikten sonra iş akdini feshedemez. Ayrıca, işverenin sözleşmeyi feshetme süresi, olayın gerçekleştiğini öğrenmesinden itibaren 6 iş günüdür. Bu süre içerisinde sözleşmeyi feshetmez ise, bu olayı gerekçe göstererek iş akdini feshedemez.


Like it? Share with your friends!

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format